niedziela, 8 stycznia 2012

Risotto alla milanese

Składniki:
bulion
cebula
masło
ryż do risotto
białe wytrawne wino
sól
szafran
parmezan lub grana padano
natka pietruszki


Przygotowanie:
Przygotowujemy bulion - najlepiej samemu zrobić rosół, ale jeśli jest to niemożliwe można użyć ekologicznej kostki rosołowej z niską zawartością soli.
Szatkujemy cebulę i rozgrzewamy masło (lub oliwę) w szerokim garnku o grubym dnie. Można też użyć dużej patelni o wysokich ściankach. W tym momencie wszystkie pozostałe składniki (ryż, wino, sól, szafran, starty ser, natka, masło) powinny znaleźć się w zasięgu ręki.
Smażymy cebulę aż do miękkości (lecz nie może zrobić się brązowa). Dodajemy ryż oraz szczyptę soli i kontynuujemy smażenie stale mieszając. Gdy ryż zrobi się przezroczysty (z wyjątkiem małych białych oczek w środku) dodajemy ok. pół szklanki bulionu. Stale mieszając czekamy aż wchłonie cały płyn. Temperatura mieszaniny powinna być bliska temperaturze wrzenia. Następnie wlewamy trochę wina. Po wchłonięciu dolewamy bulion i stale mieszamy. Dolewamy na przemian bulion i wino, za każdym razem czekając aż cały płyn zostanie wchłonięty, do momentu w którym ryż będzie miękki. W ostatniej miarce bulionu rozpuszczamy szafran. Dodajemy świeżą, posiekaną natkę, masło oraz starty parmezan i mieszamy do połączenia składników i rozpuszczenia sera.
Podajemy natychmiast, potrawa nie może być odgrzewana.
Jeśli jednak zdarzy się nam konieczność pozostawienia resztek można je później odsmażyć na patelni. Nie jest to to samo, ale przynajmniej nie marnujemy pełnowartościowego jedzenia.

Risotto to włoski fast-food. Jeśli przeraziłaś się powyższym opisem nic bardziej mylnego. W prawdzie trudno wytłumaczyć dokładnie jak powinno się je zrobić. Jednak jeśli odważysz się wypróbować mojego przepisu (nie tak do końca mojego - we Włoszech znany jest od bardzo dawna) okaże się, że przy odrobinie kulinarnego talentu jest to bardzo proste danie. Celowo nie podałam żadnych miar. Tutaj każdy przypadek jest inny. Za jednym razem do takiej samej ilości ryżu dodaje się dwa razy tyle bulionu, niż zazwyczaj - dlaczego? Tak już jest. Więc łap za garnek i przygotuj to sycące zimowe danie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz