niedziela, 22 stycznia 2012

Pesto

Składniki:

3 pęczki bazylii, świeże
3 ząbki czosnku
50 g orzeszków piniowych
100 g parmezanu
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia dobrej jakości
sól, pieprz, ew. suszona bazylia gdy nie ma wystarczająco świeżej

Przygotowanie:
Należy wszystkie składniki zmiksować razem blenderem lub w malakserze, ale to przepis dla zabieganych. Takim polecam po prostu kupić dobrej jakości pesto w słoiku. Tym, którzy chcą cieszyć się doskonałym smakiem polecam pokroić wszystkie składniki ręcznie, wg następujących wskazówek:
połowę parmezanu zetrzeć na tarce o cienkich oczkach, jedną czwartą zetrzeć na tarce o grubych oczkach, pozostałą część pokroić w kostkę o szerokości ok. 0,5 cm, a najlepiej w nieregularne kawałki.
Orzeszki piniowe rozetrzeć w moździerzu dodając kolejno możliwie małe porcje tak aby orzechy zostały rozdrobnione na kawałki różnej wielkości. Dużą część orzeszków pozostawić w całości (ok. 3/4 z połowy).
Czosnek wycisnąć lub pokroić w bardzo małe kawałki (uwaga! surowy jest ciężkostrawny).
Oddzielić łodygi od listków bazylii, posiekać jak pietruszkę (lub drobniej).
Całość dokładnie wymieszać, najlepiej rękami. Następnie dolać tyle oliwy żeby sos miał konsystencję zwięzłej pasty. Doprawić solą i pieprzem. Zużyć natychmiast lub przełożyć do słoika i zalać ponad poziom sosu oliwą (w takiej formie może być przechowywany do tygodnia).

W tej potrawie ważna jest jakość składników, oraz sposób ich pokrojenia.

Jeśli chcemy przygotować makaron z pesto to najlepiej wymieszać sos od razu w dużej salaterce do której później włożymy ugotowany makaron. W ten sposób unikniemy dodatkowego sprzątania i najmniejsza ilość sosu zmarnuje się pozostając na ściankach naczyń.

Pesto nadaje się również idealnie do smarowania kanapek z ciemnego, wieloziarnistego pieczywa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz