wtorek, 3 stycznia 2012

bezy

Składniki podstawowe:
200g cukru pudru
4 białkaPrzepis:

jajka - one są najważniejsze - musisz kupić ekologiczne, bardzo świeże jajka z wolnego chowu - najlepiej kur zielononóżek. Jajka muszą być bardzo małe, mieć bardzo żółte żółtko, i - najważniejsze - być bardzo świeże (maksymalnie tydzień, dwa). Jeśli już uda Ci się zdobyć takie jajka - najlepsze byłyby od jakiejś zaprzyjaźnionej babci ze wsi, ale to nie zawsze jest możliwe - wtedy zostają sprawdzone sklepy ze zdrową żywnością, sukces jest gwarantowany.


Druga sprawa - cukier puder. Większość przepisów proponuje użyć zwykłego kryształu - ja uważam, że cukier puder lepiej łączy się z białkiem.

na 4-5 białka weź ok 200-250 g cukru pudru. następnie ubij białka na bardzo sztywną pianę (łyżka musi w niej stać, oraz musisz móc odwrócić miskę do góry nogami) po czym delikatnie wsyp cukier puder i dalej ubijaj przez chwilkę.

bezy się suszy, nie piecze - temperatura piekarnika nie może przekraczać 130 stopni. jeśli bezy będą miały wielkość łyżki powinny suszyć się przez ok 40 - 50 min. czas ten, w zależności od wielkości może wydłużyć się nawet do dwóch godzin.


Uwaga! bez nie powinno wyjmować się od razu z pieca. Najlepiej zrobić je wieczorem i pozostawić na całą noc w wyłączonym piekarniku, tak aby bardzo powoli stygły.

Dzięki tym wszystkim zabiegom powinnaś uzyskać bezy suche z wierzchu, a ciągnące się w środku.
Inspiracja: Marek Łebkowski "Kuchnia polska"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz